+1 oy
Havalandırma Tesisatı kategorisinde (23 puan) sordu
2 metrenin altında yapılmasında sakınca var mıdır ? Ayrıca  VDI 2052 ye göre tezgah ile davlumbaz arası yüksekliği 80 cm buluyorum fakat tezgah 1 metre bu durumda ne yapılmalıdır.

1 cevap

+1 oy
(583 puan) cevapladı
Merhaba,
Mutfak davlumbaz yüksekliği ergonomik açıdan kullanıcıların boyu ve çalışma alanı dikkate alındığında davlumbazın montaj yüksekliğinin 1900-2100 mm arasında olması gerekmektedir.

Bununla birlikte  VDI 2052 standardına göre pişirici ekipmanların en üst noktası ile davlumbazın alt köşesi arasında belirli bir α açısı olmalıdır. Bu α açısı davlumbazın taşma miktarını belirler. Davlumbazdaki bu taşma miktarı minimum 200 mm olmalıdır.

Aspiratör ile ocak arasındaki mesafenin yakın olması durumunda yangın çıkma olasılığı oluşur bunu önlemek için aspiratörün ocaktan belirli bir yükseklikte olması gereklidir. Ayrıca bu mesafe çekiş hızını da etkilemekte ve toplam aspiratör debisi belirlemede önemli bir faktördür. Bu nedenle gazlı ocak ile Davlumbaz/Aspiratör arası mesafe en az 65cm, elektrikli ocak ile Davlumbaz/Aspiratör arasındaki mesafe ise en az 55cm olmalıdır.
(23 puan) yorumladı
Gazlı ocak kullanılıyor. Tezgah yüksekliği 1 metre olduğu için 80 cm mesafe konarak montajı yapıldı ancak 1.90 m yi bulmuyor. Bu durumu bir standarda dayandırmak istiyorum.
(583 puan) yorumladı
Halil Bey,
1,90-2,1 m önerilen değerler olup bu değerler dışına çıkılabilmektedir. Örneğin Halton mutfak dizaynı el kitabında 1,80-2,1 m arasındadır. rp.ru/pdf/halton/kitchen_design_guide0107.pdf sayfa 35'de şekil 25 den bakabilirsiniz.
...