0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) sordu
Merhaba,

Yeni iki bloktan oluşan bir siteye taşındık. Site merkezi doğalgaz sisteminde. Yalnız 2 aydır çok yüksek fatura gelmekte. evde 6 petek 1 havlupan vardır. Bana havlupanın çok yaktığını söyledikleri için kapattım. Çalıştığımızdan dolayı evde gün için de vanaları kapatarak gidiyoruz. Yalnız akşam geldiğimizde hava çok soğuk ise peteklerin ılık olduğunu farkediyorum. Acaba bu normal mi? Diğer sorum benim ile aynı şekilde yakan daireye 14 tl gelirken bana 240 tl gelmesi normal mi? Termostatik vanayı daha hiç 4 konumuna getirmedim hep 2.5 3 de yakıyorum. Hatta gece kapatıyorum (2 de sonra da vanamız gidiyor) tabi kapanıyorsa bu yakıt tasarrufu oluyor mu ne yapmamız konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

1 cevap

0 oy
(583 puan) cevapladı
Merhaba,

Merkezi sistemde radyatörler, TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanılarak 15°C'nin altına düşmeyecek şekilde çalışmaktadır. Eğer bu doğrultuda vana kullanıldıysa termostatik vanayı kapalı konuma da getirseniz oda sıcaklığı 15°C'nin altına düştüğünde tekrar açılacaktır. Bu nedenle radyatörlerin ılık olabilir.

Eğer diğer daire sizinle aynı yöne bakan taraftaysa, çatı veya zemin katta değilseniz, sizinle aynı şekilde kapatıp vanaları açıyorsa benzer fatura tutarları gelmelidir. Bu doğrultuda kalorimetrenizi arıza var mı kontrol ettirmelisiniz. Bazen montaj hatası da olabilmektedir, kalorimetre ısıtma dönüş hattında olmalıdır buna da bakınız.

Diğer bir konu ise (ki umarım bu şekilde değildir ), eğer sizin hat ve kalorimetrede bir sıkıntı yoksa, diğer kat malikinin termostatik vana işlevini bozarak tamamen kapatması ve ortak alanların ısı gideri ile sabit 15 derece ortam sıcaklığını karşılayacak fatura ödemesinden dolayı düşük de gelebilir.

Öncelikle radyatör ve hatlarınızın bakımı, temizliği ve kalorimetrenin arıza ya da montaj durumu dikkate alarak kontrolünü sağlayınız. Farklı yönler, çatı veya zemin katta oturma durumu söz konusu değilse komşunuzla yaklaşık değerlerde faturalar gelmesi gerekir. Bu nedenle binadaki diğer daire sahipleriyle de karşılaştırıp çok düşük fatura gelenler varsa bina yönetimi bununla alakalı inceleme yapmalıdır.
...