0 oy
Genel Sorular kategorisinde (24 puan) sordu
Merhabalar,

3. Katta oturan bir kiracıyım. Evi yeni kiraladım ve ev sıfır daire. Oturduğum kat binanın son katı, bir de üzerimde çatı katı daire var. Eve gireli 1,5 ay oldu fakat çeşmelerden akan su basıncından sürekli bir değişme var. Çeşme ilk açtığımız anda bir sorun yok gibi görünüyor fakat sonradan su bir azalıyor bir artıyor. Özellikle banyoda sorun oluyor, çünkü su azalınca kombi kendini kapayıp yine açıyor ve bu da suyun soğuyup tekrar ısınmasına neden oluyor

Ben şu an Bayburt Merkezde oturuyorum. Başka illerde de son katlarda oturdum fakat bu denli basınç düşüşü hiç görmedim. Tesisatta bir sorun var desem, bina yeni bina. Neticede tesitatı onaylayan kontrol eden belediye var. Ancak şüphelendiğim bir durum şu. Bizim üstümüzdeki çatı katı daireler sonradan ilave edilmiş, yani son katlar aslında önce dubleks düşünülmüş sonradan çatı katı ayrılımış. Acaba bununla ilgili olabilir mi.

Belediyeden gelip şebekeden gelen bir basınç düşüşü var mı diye baktılar, bir sorun yok dedin. Su saatinde bir tıkanma olabileceği söylendi. Şimdi onu kontrol ettircem.  

Bu tarz bir sorunun çözümü ne olabilir, yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap

0 oy
(541 puan) cevapladı
Merhaba,

Şebeke suyu basıncı illere ve bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Binadaki toplam basınç kaybı hesap edilip boru çapı seçimi yapılırken genellikle 4 bar şebeke suyu basıncı olduğu düşünülerek hesaplamalar yapılır. Eğer basınç 4 bar altı çıkarsa daireler direkt şebekeden beslenir, eğer 4 bar üzeri çıkarsa hidrofor ile basınçlandırma yapılır.

Binanızda sonradan eklenen daireler nedeniyle basınç yeterli olmuyor olabilir ki bu durum dairelerin aynı zamanlarda tüketim gerçekleştiğinde basınç düşümünü daha çok etkiler.

Diğer nedenler ise:

-Daire su sayacı öncesi pislik tutucu konulmaması gibi nedenlerle sayac tıkanmış olma ihtimali olabilir.

- Daire içi tesisatta filtre ve pislik tutucu tıkanma olabilir temizlenmelidir, kombi şebeke suyu girişindeki boru hattındaki filtre temizlenmelidir.

-Şebeke basıncı dalgalı olabilir, binada bu nedenle basınçla alakalı sıkıntı yaşanabilir ancak sadece sizin dairede böyle bir sorun varsa bu seçeneği eleyebilirsiniz.

- Diğer dairelerde basınç düşürücü regülatör var mı kontrol edilmelidir, sistemde aşırı basıncı dengelemek çamaşır makinası, kombi gibi cihazlarda  basınç dalgalanmalarına karşı önlem alınması için önemli bir tedbirdir.
...