0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (26 puan) sordu
ısıtma tesisatı boru çapı hesabı yaparken boru capını ne kadar küçük seçersek hız o kadar artıyor. hızın artmasıyla basınç kaybımız artıyor. basınç kaybımızda pompanın basma yüksekligini arttırıyor.biz burada pompanın basma yüksekligini arttırdıgımızda biz tesisat içindeki basıncımı arttırıyoruz yoksa tesisatın içinde gidecek olan suyun hızını tabloda yazan hızamı getirmeye calışıyoruz.yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap

0 oy
(583 puan) cevapladı
Merhaba,

Pompa basıncını arttırdığınızda, tesisat basıncınızı arttırmış oluyorsunuz peki bu ne gibi sonuçlar doğuruyor.

- Pompa basıncı arttırmanız işletme maliyetinizi (elektrik vs.) arttırmış oluyor ve çalışma ömrünü etkiliyorsunuz. Genel olarak baktığımızda ise büyük önem taşıyan pompaların hatalı basınç seçimi nedeniyle ülkemizde enerji tasarrufu ve üretimi konusunda katkıda bulanamıyorsunuz.

- Sistemde seçilen armatürlerin basınç dayanımlarını yüksek seçerek ilk yatırım maliyeti yüksek olan armatürler kullanıyorsunuz. Uygun basınçta armatür seçimi de yapılmadığı takdirde ise cihaz arızaları ve sistemsel problemleri beraberinde getiriyorsunuz.

Bu nedenle pompa basınç kaybını seçerken boru çapı tayinine dikkate edilmeli, fizibilite çalışması yapılmalıdır. Pompa seçimi yapılırken pompa eğrisi üzerinden hareket edilmeli bir üst çap veya alt çap boru seçimi bu doğrultuda yapılmalıdır.
(26 puan) yorumladı
Cevaplarınız için tesekkürler
...