+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (23 puan) sordu
Merhaba,

Kapalı genleşme tankları kazan gibi patlar mı? Çevreye zararı oluyor mu?

1 cevap

0 oy
(541 puan) cevapladı
Merhaba

Kapalı genleşme depolarının içerisinde kauçuktan yapılmış bir membran ve bu membranın etrafında basınçlı hava veya azot gazı vardır. Tesisat sıcaklığın yükselmesi ile hacmi artan su, gaz basıncına karşı membranın içine dolarak genleşir. Kapalı genleşme depolarında su hiçbir zaman depoyla temas etmediğinden, deponun içten içe paslanması da söz konusu değildir.

Eğer komple su ile dolmuş ve genleşme deposu üzerinde ön gaz basıncı düşmüş ise içerisinde membran deforme olmuş anlamına gelmektedir. Bu nedenle membranın yenilenmesi gerekmektedir.

Bazı zamanlarda membranların yırtılma veya delinme durumu söz konusu olabilir ancak patlama olarak tabir etmek doğru olmaz. Bu durumda ise sistem çalıştığında basınç yükselecek artan basıncın dengelenmesi için emniyet ventili su akıtacaktır. Bu durumda sistemdeki ısınmış su dışarı atılmış kazan ise sisteme ilave edilecek suyu tekrar ısıtmaya çalışacak ve enerji tasarrufu sağlanmayacaktır. Zamanla genleşme tankı bakımı veya tamiri yapılmazsa sistemdeki diğer ekipmanların yüksek basınçtan dolayı arızalanmasına neden olabilir.
...