YAZILARINIZI GÖNDERİNİZ

Haber, makale, firma ya da ürün incelemelerinizi bekliyoruz.

YAZARIMIZ OLUN

Düşüncelerinizi Özgürce Duyurun, Paylaşın.

Mobil Sistem Kalorifer Tesisatı

| 9 Şubat 2016

Mobil Sistem de ısıtıcı cihazdan tek bir kolon tesisatı çekilir. Kolon tesisatından her kata bir kollektör hattı ayrılır. Kollektörden ısıtıcılara dağıtım yapılır.Kollektöre gelen sıcak su, kollektör üzerine takılan mini küresel vanalar yardımı ile kontrol edilir. Yaygın olarak her radyatöre kollektörden bir giriş, bir de dönüş hattı çekilen iki borulu sistem olarak adlandırılan sistem kullanılır.

Kırmızı renkli kılıf boruları radyatöre gidiş hattında, mavi renkli kılıf boruları radyatörden çıkış hattında kullanılır. Şap altından radyatöre gelen borular köşe düzelticiden geçerek kromajlı uzatma çubuğu ile radyatör giriş vanasına bağlanır. Radyatör çıkışında ise vana ucuna bağlantı rekoru ile pe-x boru bağlanır.

Kollektörlü sistem olarak da adlandırılır. Borular şap içerisine döşendiği için genellikle yeni binalara uygulanır. Isıtıcı borularda meydana gelebilecek esnemelerin şapa ve döşemeye zarar vermemesi için ısıtıcı borular koruyucu kılıf içerisinden geçirilir.

Mobil Sistem Özellikleri

– Klasik kalorifer sistemlerinde çekilen dört veya daha fazla kolon hattı yerine mobil sistem sayesinde sadece bir kolon hattı çekilir. Daha az kolon borusu kullanılarak malzeme ve işçilik maliyetleri azalır.
– Klasik kalorifer sistemlerinde çekilen kolonların bodrum toplaması ve bodrumdaki yatay boruların malzeme, işçilik, izolasyon maliyetleri büyük oranda ortadan kalkar.
– Klasik sistemlerde birçok kolon hattı olması ve her hat için zemin betonunun kırılması gibi zaman alan işler de mobil sistem sayesinde büyük ölçüde azalır. Kolon ve branşmanlar, mekanlarda kullanım alanlarını daraltmakta ve estetik açıdan kötü bir durum oluşturmaktadır. Mobil sistem ile bu kötü durum ortadan kalkmaktadır.
– Mobil sistem uygulamalarında borular koruyucu kılıf içerisinden geçirilip radyatör ve kolektör bağlantıları sıva üstünde kaldığından ileride meydana gelebilecek arızalar kolayca müdahale edilerek ortadan kaldırılabilir.
– Dekoratiftir, daire içinde gözü rahatsız eden radyatör borulaması görülmez, mekanlarda kullanım alanını daraltmaz.
– Her katta ana kolondan her bir radyatöre ayrı gidiş-dönüş boruları döşendiğinden kritik hattın boru uzunluğu, dolayısı ile basınç kayıpları azalır. Kat içi borulamalarda fittings kullanılmadığından lokal akış kayıpları düşüktür. Daha az basma yüksekliğine sahip küçük bir pompa kullanılarak ilk yatırım ve işletme maliyetleri azaltılır.
– Plastik borunun hasar görmesi durumunda, koruyucu spiral kılıf içindeki boru çekilir ve yeni boru itilir. Borunun geçtiği yerleri kırıp açmaya gerek kalmaz. Ayrıca boru değişimi sırasında sadece kollektördeki ilgili hattın gidiş-dönüş vanaları kapatılarak konuttaki diğer odaların ısıtması kesilmez.
– Boruların servis ömrü işletme sıcaklığına ve basıncına göre değişken olup, 50 yıla kadar çıkabilmektedir.

Kılıflı Polietilen Borular
Polietilen borular (pex) kılıf içerisinden geçirilerek ısıtma tesisatında kullanılırlar. Pex borular içerisinden geçen sıcak sudan dolayı genleşirler ve soğuyunca da tekrar büzüşürler. Bu esnada koruyucu şapa ve döşemeye zarar vermemeleri için koruyucu kılıf içerisine döşenirler. Koruyucu kılıf ile pex boru arasında kalan boşluk koruyucu şapın ve döşemenin zarar görmesini engeller.

Mobil Sistem Kılıflı Boru

Bu boruların başlıca kullanım alanları:
Yerden ısıtma sistemlerinde
– Kalorifer tesisatlarında
– Sıcak su, soğuk içme suyu tesisatlarında
– Her türlü endüstriyel tesisler, otel, hastane, ev, sera vb. yerlerde kullanılırlar.

Kollektörler
Isıtıcılara giden sıcak suyu dağıtan ve soğuyan suları tekrar toplayıp kazana ileten araçlardır. Duvar içerisine yerleştirilir. Dairenin merkezi bir yerine yani dağıtımın en uygun şekilde yapılabileceği yere konulur. Mümkün olduğunca ıslak mekanlar tercih edilmemelidir. Kollektör dolabının içerisine gelen borular tam olarak ölçülüp kesildikten sonra kolektör bağlantısı yapılır.

Isıtıcı Sayısına Göre Gidiş ve Dönüş Kollektörü Tespiti
Isıtılacak mahallerdeki boru döşeme ve gruplandırma işlemi tamamlandıktan sonra kolektör merkezi bir yere monte edilmelidir. Kollektördeki gidiş ve dönüş vana sayısı ısıtılacak mahaldeki boru grup sayısı ile aynı olmalıdır.

Mobil Sistem Gidiş Dönüş Kollektörü

Kollektörlere Mini Küresel Vanaların Takılması
Isıtılacak her mahallin ayrı ayrı kontrolü mini küresel vanalar ile yapılır. İstenilen mahallin vanası kapatılır, istenildiğinde açılır. Mini küresel vanalar kolektör üzerine kurbağacık anahtarı ile takılır.

Kollektör Vanalarının Takılması

Boruların Kılçık Kelepçe ile Zemine Sabitlenmesi
Borular, üzeri kapanmadan önce kelepçe ile zemine monte edilirler. Uygun çapta matkapla delindikten sonra montaja uygun kelepçeler kullanılarak eşit aralıkta borular sabitlenir. Boruların sağa sola kaymaması ve yukarıda kalmaması için kılçık kelepçe ile zemine sabitlenmesi gerekir.

Mobil Sistem Kılçık Kelepçe

Her Isıtıcıya Kılıf İçerisinde Kalorifer Gidiş ve Dönüş Borusu Çekme
Kolektörlerden ısıtıcılara doğru en uygun yol kullanılarak gidiş ve dönüş boruları, kılıfları geçirilmek suretiyle yan yana döşenir. Borular kesinlikle birbirinin üzerinden geçirilmemelidir.

Mobil Sistem Pex boru Çekilmesi

Boru Hattını Koruma Altına Alma
Yerden ısıtma tesisatında ısıtıcı boruların zarar görmesini önlemek için borular yer serildikten sonra üzerine 5-7 cm kalınlığında şap dökülür. Kolektöre bağlanan kısımda köşe düzeltici kullanılmalıdır.

Mobil Sistem Kolektör Boru Yüzüklü Rakor Bağlantısı
Rakorlu ve yüzüklü birleştirmelerde özel birleştirme araçları kullanılır. Geçme fittings (bağlantı elemanları) ve adaptörleri gibi. Boru içerisine giren rakor, özel yüzük parçası ile preslenerek birleştirilir.

Mobil Sistem Isıtıcı By-Pass Bağlantıları
By-pass, ısıtma tesisatlarında pompanın bulunduğu kolektör grubuna bağlanır. Bypass hattı katı yakıtlı kazanlarda elektriklerin kesilmesi veya başka bir nedenle pompaların ikisinin de çalışmaması durumunda sıcaklığın yükselerek kazanın tehlike oluşturmasını önlemek için yapılır. Normal çalışma durumunda by-pass vanası kapalıdır. Pompaların çalışamaması durumunda by-pass vanası açılarak sirkülasyonun tabii şekilde olması sağlanır. Böylece hem kazan (sistem) emniyete alınmış olur hem de sisteme tabii sirkülasyonlu olarak sıcak akışkan gönderilir. By-pass, hemen pompa bağlantısının paraleline montaj edilir. Bypass hattı ile geçici bir süre akışkan gönderilebilir. Bu şekilde çalışan sistemde sirkülasyon yavaş olur ve kazan seviyesindeki ısıtıcılar çalışmaz.

Gidiş Kollektörü Bypass Bağlantısı

Mobil Sistem Kaçak Testi
Tesisatın ilk denetimi çıplak gözle yapılmalıdır. Borularda herhangi bir çizilme veya deformasyon olmamalıdır. Özellikle kaba inşaatı devam eden yapılarda diğer meslek çalışanlarını da düşünerek kaçak testinde dikkatli olmak gerekir. Bu test, tesisatı sıva ile kapatmadan önce yapılır. Tesisata oda sıcaklığında su verilir. Sistemin havası alınır. Tesisata basılan su, çalışma basıncının 1,5-2 katı kadar olmalıdır. İlk anda manometrede herhangi bir düşme olup olmadığı gözlenir. Daha sonra 24 saat basınç altında beklenir. Verilen sürenin sonunda manometrede bir düşüş yok ise tesisat kullanma basıncına düşürülür. Ardından boruların üzeri itina ile kapatılır. Eğer manometre de düşüş var ise her bağlantı çok dikkatli olarak takip edilmelidir ve su kaçakları giderilmelidir. Daha sonra tesisat tekrardan test edilmelidir.

Kaçak Test Cihazı

Kaynak: MEGEP

32 Yorum

 1. Birisi

  Birisi

  10 Ağustos 2016 - 12:28

  Iyi günler yeni aldığımız evimizde mütahitin mutfak planının çok kullanışsız olması sebebiyle Değişiklikler istedik fakat en önemli noktada takıldık kalorifer peteğinin yaklaşık15-20 cm kayması gerek ama mütahit mobil sistem kullandıklarını öne sürerek bunu yapamayacaklarını söylüyor sorum şu ki : mobil sistemde peteğin yeri 15-20 cm değiştirilebilir mi değiştirilebilirse nasıl ek boruyla mı? Not: ev inşaat aşamasında sadece ince sırası çekildi.

  • tesisat

   tesisat

   10 Ağustos 2016 - 14:01

   Merhaba, Radyatör montajı yapılan yerin resmini göndermeniz durumunda daha doğru yanıtlar verebiliriz.

   Eğer sıva atılmamış ve 15-20 cm kadar kaydırma işlemi yapacaksanız, pex boruların esnek olma özelliği olduğundan ilave parça eklemeden kaba sıvada kırma işlemi yapıp 15-20 cm kurtarıyorsa radyatörü kaydırarak montaj yapabilirsiniz. Eğer kurtarmıyorsa yüzük veya rekor olarak tabir edilen ekleme parçalarıyla boru eklemesi yapabilirsiniz.

   Ancak mobil sistemde kullanılan pex borularda zorunlu olmadıkça ekleme yapılması tercih edilmez. Ekleme yapılması durumunda ileride oluşabilecek kaçak durumu, hatalı birleştirme sonrası oksijen oluşumunun sisteme zararı, kılıf içerisindeki borunun değişimi vs. gibi işlemler sıkıntı oluşturabilmektedir.

  • Soner

   Soner

   19 Eylül 2016 - 21:24

   Merhabalar her türlü yapilir fakat boru siva ustü devam ettirilmeli aksi halde yeri acmak gerekir masraf cok maliyetli olur
   Saygilarimla
   Soner Karasu

 2. Birisi

  Birisi

  10 Ağustos 2016 - 14:30

  Şimdilik çok Teşekkürler daha sonra resim yollayacağım…

 3. Kara

  Kara

  16 Eylül 2016 - 02:43

  Merhaba,
  Koridorun karşısındaki odaya diğer odadan parke altından uydu anten ve telefon kablosu çekmek istiyorum. Evin kalorifer tesisatı parkelerin altından geçiyor. Derinlik olarak 1,5cm ve genişlik olarak 2,5cm.lik portatif kanal açma makinasıyla parke altında betona kanal açarsam,
  kalorifer tesisatı boruları herhangi bir zarar görür mü? Sadece 1,5cm.lik bir derinlik yeterli. Kablo borusunu kanala yerleştirdikten sonra üzerini 0,4cm veya 0,5cm.lik çimentoyla kapatıp, üzerine yine şilte ve parkeyi yerleştirdiğimde bir problem olur mu? Kanalın derinliği en fazla 1,5cm ve genişliği en fazla 2,5cm olacak çünkü iki boru yanyana kullanacağım, biri uydu diğeri de telefon ve modem kablosu için. Teşekkürler,iyi çalışmalar.

  • tesisat

   tesisat

   19 Eylül 2016 - 09:12

   Merhaba,
   Mobil sistem boru montajı yaklaşık 4 veya 5 cm çimento harcı içerisinde gerçekleşmektedir. 16 Pe-x oksijen bariyerli spiral kılıflı boru kullanılması durumunda dış çap 24 veya 25,4 mm olacak, boruları sabitlemek için klipsli lama kullanılması durumunda bu kalınlık yaklaşık 27 mm kadar olacaktır.
   Açmak istediğiniz derinlik donatılı beton üzerindeki şap kalınlığına bağlı olarak tesisata zarar verebilir. 4 cm şap ise 1,3 cm, 5 cm ise 2,3 cm boru üzerinde şap var demektir, eğer boru güzergahını bilmiyor iseniz pex boruya zarar verebilirsiniz.

   Anten ve telefon kablosunu süpürgelik kısımları ve kapı noktalarında ise parke birleşimi altından geçirseniz daha uygun olur.

   • Kara

    Kara

    19 Eylül 2016 - 15:37

    Çok teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar.

  • Soner

   Soner

   19 Eylül 2016 - 21:37

   Akilli ol arkadas bu sorunun cevabini burdan vermek zor olur boruya vs denk gelirse pex boru kaynak vs olmaz sadece press yapilabilir isin yoksa pex boru kullanan arti press yapan firma ara arti alt katin tavanina su sizarsa yandin uzak dur yetkili bilir kisi cagir ver parasini Yapsin önerim kablo icin özel parket kenar malzemesi var onun arkasinda götürebilirsin
   Soner karasu

   • Hakan

    Hakan

    20 Eylül 2016 - 08:32

    Evimde mobil sistem var uydu kablosunu bende ayn şekilde yapayım diye düşünüyordum. Site yönetimine ve Soner Bey’e çok teşekkür ederim. Pex borunun böyle hassas bir malzeme olduğunu bilmiyordum.
    Süpürgelik kısmı uydu geçişi için benim evimde uygun, tek bir noktada kenar malzemesi ile geçiş yapmam gerekecek.
    Tekrar teşekkür ederim.

 4. Kara

  Kara

  20 Eylül 2016 - 23:22

  Aslında hiç sıcak bakmıyordum zemin altına kablo döşemeye.
  Açıklayıcı yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

 5. Emrah Solak

  Emrah Solak

  31 Ekim 2016 - 19:04

  iyi günler;
  mobil sistemimde kollektörün olduğu bölgede borulardan ‘tık tık’ diye ses gelmekte. Kombi suyu ısıtmaya başladığında bu pex borulardan gelen tık tık sesi yan komşumun yatak odası ortak duvarında olması nedeniyle onu aşırı rahatsız etmekte ve de o da bana ekşimekte. Bu sesi kesmenin bir yolu var mıdır? sorun neden kaynaklanır? yardımcı olabilir misiniz?

  • tesisat

   tesisat

   1 Kasım 2016 - 08:59

   Merhaba,
   Ses durumu genellikle sistemde hava olması veya kavitasyon durumunda gerçekleşir. Genleşme katsayısı yüksek boruların kullanılması, imalattaki sert dönüşler, kalitesiz radyatör kullanımı, termostatik vana içerisinde iğnenin arızalanması vs. gibi durumlar ses oluşmasına neden olur.

   Sesin kaynağı tam olarak nedir, bunu netleştirmeniz gerekiyor.

   1- Eğer ses mobil kollektörde ise, gidiş ve dönüş kollektörü üzerine otomatik hava purjörü ekleyerek çözebilirsiniz.
   2- Radyatör veya vanadan geliyorsa, radyatör ve vanayı değiştirmek en doğru çözüm olacaktır.

   • Emrah Solak

    Emrah Solak

    2 Kasım 2016 - 21:30

    1. kollektördeki havayı kollektör üzerindeki hava subabını çevirmek ve su almak suretiyle hatta sistemdeki suyu 1 barın altına çekecek şekilde aldığımı düşünüyorum havadan olduğunu düşünürsek.
    2.mobil sistemde radyatör ü çıkaramadın ama radyatör derken ne kastedirldi acaba? tabiki vana ve radyatör degişebilir.
    3. sesin artığı sıralarda ve aldığım bir tavsiyeye göre derecenin yüksek olduğunu ve kısmam gerektığını düşündüm. derece 50 ye yakındı daha önceden. bunu 43 civarına geriletınce sanki ses biraz kesildi gibi oldu. bundan olabilir mi?

    • tesisat

     tesisat

     10 Kasım 2016 - 12:28

     Tesisat içerisindeki hava yüksek sıcaklıkta su içerisinde çözünür, suyun sıcaklığı düştü zaman hava serbest kalır ve bu noktalarda sese neden olur. Sistem soğuk iken tesisatın havasını almanız gerekmektedir.
     Halen ses devam ediyorsa, boru tesisatı çap kontrolü yapılmalıdır. (Mobil sistem ve kombi arasındaki çapın düşük seçilmesi durumu)

 6. Mevlüt

  Mevlüt

  9 Kasım 2016 - 13:14

  Selam alaykum ben konyadan yaziyorum koyde oturuyorum mobil sistem var evimde bu sene klorefer taktirdimm gecen senede boru lari cektirmistimm bu sene usta kazani takinca yatak o odasi ve banyo borulari patlakmis ve benden 500 ytl istiyorrr top25 mt boru anca gider boru 350 iscilikte 150 milyon tutar diyor normalmi sizce

  • tesisat

   tesisat

   10 Kasım 2016 - 12:30

   Aleyküm selam, boru maliyeti, şap atımı ve kazı maliyeti ve işçilik bölgelere göre değişiklik göstermekte olup bedel belirtmemiz doğru olmayacaktır, farklı firmalardan teklif alarak karşılaştırmanız daha uygun olacaktır.

 7. Tuncay

  Tuncay

  15 Kasım 2016 - 09:01

  Merhaba, oturma odasında mobil sistemde eklenen radyatörler yetersiz kalmakta, bulundukları yere daha uzun radyatör takılmamaktadır. Acaba takılı radyatörden(radyatör giriş çıkışlarına t ekleyerek ilave radyatör) ek yapılabilir mi?

  • tesisat

   tesisat

   16 Kasım 2016 - 07:10

   Tuncay Bey merhaba,
   Kollektör üzerinden yeni hat çekmek veya radyatörü değiştirmek en doğru çözüm olur ancak imalat (şap kırımı) size uygun olmadığı takdirde belirttiğiniz gibi t ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak mobil kollektörlerde kullanılan 16 pex boru hat debisi ve basınç kaybı dikkate alındığında 2.0 metre radyatör uzunluğunu geçmemeniz tavsiye edilir. Diğer bir husus kombi kapasiteniz olup toplam radyatör veriminiz kombi kapasitenizi aşmamalıdır.

   • Tuncay

    Tuncay

    17 Kasım 2016 - 11:43

    Cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

 8. Elif

  Elif

  23 Kasım 2016 - 07:06

  Merhaba benim eve doğal gaz tesisatı döşendi ama petek taktırmadık soba kullanıyorum duvardakipetek takılan plastik borular çok uzun bırakmışlar çok kötü duruyorlar kessek bi problem olurmu yardımcı olursanız sevinirim

  • tesisat

   tesisat

   23 Kasım 2016 - 10:15

   Elif Hanım merhaba,
   Eğer radyatör kullanımı söz konusu olmayacak ise boruların görünen kısımlarını kesip, boru içerisindeki suyu boşaltarak, kesilen kısımlara da kör tapa takarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hatların kullanım sıcak su hattı olmadığına dikkat ediniz.

 9. Mert

  Mert

  14 Aralık 2016 - 14:28

  Mobil sistem kombili peteklerde alt vana ayarı nasıl olmalı?
  Petek temizliği yaptırdık, filtre temizlendi, hava basıncı 1,35 olduğunu söyledi fakat üst taraflar sıcak alt taraflar soğuk…
  Bunu çözmek için altlı üstlü vanaların reglaj ayarını oynadı sanırım şuan tamamen bozuldu…
  Ne yapmam gerekiyor alyan ile yeniden nasıl yapabilirim…
  Teşekkürler

  • tesisat

   tesisat

   14 Aralık 2016 - 15:43

   Mert Bey merhaba,
   Radyatör vanaları mı yoksa mobil kollektör üzerindeki vanalarda mı reglaj ayarı yapıldı ? Termostatik vanalar veya oda termostatı var mı?

   Eğer termostatik vana yoksa sisteminizi test etmek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

   1- Tüm radyatörlerde ve mobil kollektör üzerindeki gidiş ve dönüş vanalarını tam açık hale getiriniz.
   2- Kombi basıncı 1,5-2 bar arasında olmasını sağlayınız.
   3- Sistemdeki havayı, radyatör ventillerinden ve mobil kollektör üzerindeki hava purjöründen alınız. Basıncın düşmesi durumunda kombi basıncını tekrar 1,5-2 bar arasına getiriniz.
   4- Radyatörlerdeki sıkıntıyı net anlayabilmek için sıcaklığı 70 C ye set ediniz.
   5- 5-10 dakika sonrası radyatörlerin alt kısmını kontrol ediniz. Eğer alt kısımların soğuk olması durumu ortadan kalktıysa kullanmadığınız veya daha az kullandığınız odalarda radyatördeki gidiş vanasını (üst) 1-2 tur çeviriniz(-).

   Alt kısmı soğuk olan radyatör bulunuyorsa öncelikle mobil kollektör üzerinde diğer radyatörlerin gidiş vanasını kapatıp ilgili radyatörün gidiş vanasını açık bırakınız sorun devam ediyor mu kontrol ediniz. Sorun devam ediyorsa ilgili radyatörde petek temizliği doğru kimyasalla tekrar yapılmalı veya radyatör değiştirilmelidir.

   6- Bu işlemler sonrası kombi sıcaklık değerinizi (40-45 C vs.) düşürebilirsiniz.

   • Mert

    Mert

    14 Aralık 2016 - 16:05

    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim… Cok naziksiniz..

    Kombinin hemen altında bulunan sıcak ve soğuk su girişlerinde ki havaları aldım su gelene kadar… Peteklerın havalarını da aldım…

    1,5 bar su basıncı var şuan…

    Termostatık vana ve oda Termostatı yok…
    Petek üzerinde vanalar altlı üstlü duruyor. Üst taraf normal beyaz çevirmeli vana var alt tarafta alyanla çevrilebilir vana var. Kendini usta zanneden şahıs alt taraflarda bulunan tüm vanaların ayarını alyanla sonuna kadar açmış veya kısmış ayar yaptığını söyleyerek… Ama bazı petekler buz gibi, bazıları yarıya kadar ısınıyor anlamadım ve çözemedim…

    Bunların hepsi makinayla temizlendikten sonra oldu tabi ki…

 10. adem

  adem

  15 Aralık 2016 - 08:41

  merhabalar, evde mobil sistem tesisat bulunmakta.koridorda petek yok. taktırmak istiyoruz mümkünmüdür acaba.a

  • tesisat

   tesisat

   15 Aralık 2016 - 10:24

   Adem Bey merhaba,
   Petek taktırabilirsiniz. Bunun için 3 farklı yol izlenebilir.
   1- Mobil kollektör hattından koridora konulacak radyatöre yeni pex boru hattı çekmek. Bu işlem için şapın kırılması, parke vs. sökümü ve kollektör kısaysa yeni hat için uzun kollektör ile değiştirilmesi gereklidir.
   2- Koridordan geçen en küçük radyatöre giden hattan press işlemi ile Pex borudan bağlantı alarak radyatör eklenebilir. Ancak bu işlem yetkili firmalarca yapılmalıdır aksi takdirde sorun (su kaçağı, oksijen durumu, basınç düşümü vs.) yaşayabilirsiniz.
   3- En yakın radyatör hattında vana giriş noktalarında T branşman ile duvardan pprc boru ile koridora radyatör hattını götürebilirsiniz. Branşman alınacak radyatör ve koridora konulacak radyatörün toplam metresi 2-2,5 mtül geçmemesi gereklidir. Geçmesi durumunda ısıtma ve basınç kaybı olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 11. MUSTAFA .A

  MUSTAFA .A

  28 Aralık 2016 - 10:04

  Merhaba
  Evimin kalorifer tesisatında sorun olduğunu düşünüyorum konuyu kısa olarak anlatarak sizinde değerli fikrinizi almak isterim.
  Kalorifer tesisatının arka taraftaki 3 odaya gidiş ve dönüş sistemi kombinin bulunduğu yerden düz gelerek antredeki peteğe ek almış atreden düz devam ederek arka odaya yine düzolarak ortadaki odaya giriyor ve sağ ve sol olmak üzere 3 odanın peteğine ulaşıyor.
  sorun şu ki kombi 45-50 veya farklı sıcaklığa alındığında bu hatta sadece antre peteği ısınıyor diğer 3 odanın peteklerinin üst kısımlarına çok az ısınıyor ve alt kısımları hiç ısı ulaşmıyor.Sadece bu hattı çalıştırdığım zaman kombi çok hızlı ısıtıyor yaklaşık 50 sn gibi çok hızlı soğuyor kombi kısa ve hızlı çalışıyor.
  Kombim demir döküm nitron plus sürkülasyon pompası 3. kademede
  kombi yetkili servis tarafından kontrol edildi bir sorun yok kombide bilgisi verildi.
  Kombi ağızındaki süzgeç açılarak temizliği yapıldı.
  Petekler pekpan marka 3 petekte sökülerek temizlendi
  başka bir odadan petek sökülerek ısınmayan peteğin yerine takıldı acaba peteklermi sorunlu diye aynı sorun devam ediyor.
  sizce sorun nedir bu konu hakkında yardım eder misiniz ne yapmalıyım sizce

  • tesisat

   tesisat

   28 Aralık 2016 - 12:30

   Mustafa Bey merhaba,
   Mobil kollektör olmayan tek borulu sistemlerde balanslama yapmadığınız takdirde hattaki ilk radyatör daha fazla ısınacak diğerlerini de ısıtmak için kombi sıcaklığını arttırmanız gerekecektir.
   Manuel olarak gidiş vanalarını da ilk radyatörden son bağlantı radyatöre kadar kademeli kısmak ta geçici çözüm olmaktadır.
   Bu tarz tek borulu sistemlerde ilk yatırım maliyeti doğrultusunda 3 seçeneğiniz bulunmaktadır.
   1- Termostatik Vana kullanımı
   2- Termostatik Vana ve Debi Sıcaklık Limitleyici (Balans Vanası)
   3- Kombine Termosatik Balans Vanası

   2 ve 3 maliyetinden dolayı 1. seçenek olan radyatör gidiş vanalarınıza termostatik vana takmanız, antre ve kullanılmaya odaları “2”, kullanılan odaları “4” veya “5” olarak ayarlamanız sorunuzu çözecektir.

   Bilgi: İlk aşamada hatta problem olup olmadığını da kontrol ediniz. Isınmayan oda dışındaki radyatörleri özellikle antrede radyatör gidiş vanalarını kapatıp, ısınmayan radyatörü kontrol ediniz. Hala ısınmıyorsa boru hattınızda problem var demektir. Eğer sıkıntı yoksa termostatik vana montajınızı yapabilirsiniz.

 12. MUSTAFA .A

  MUSTAFA .A

  28 Aralık 2016 - 13:05

  Söylediğiniz gibi sadece ısınmayan odaları açıp değer petekleri kapatıp test ettim kombi derecesini 45 aldım 3 odanın peteği ısısında artış gösteriyor ama alt kısmı yani çıkış kısımları yine soğuk kalıyor. Kombi yine hızlı ısıtıyorve sık sık devreye girip duruyor
  Tesisatçi olan bir arkadaşımı çağırıp kontrol etti arkadaşım tesisatın sağa sola ayrılan yerlerine t kapak konulmuş olabileceğini bununda suyun hızını kesiyor olabileceği veya kaynak yapılır iken borular büzüşme olabileceği veya inşaat kalıntıları olabileceğini belirtiyor muhtemel olasılıkla ve kuvvetli bir ihtimalle devreyi tamamlayan dönüş hattından şüpeleniyor sizce
  bu petekler bu sorunlardan birinden dolayımı ısınmıyor olabilir.
  Bu arada kobi ile son oda mesafesi 6-7 mt mesafedir.
  Eğer sizde böyle düşünüyor iseniz tesisatın geçtiği antreden itimaren son odaya kadar kırıp açığa çıkartacağım.
  teşekkürler.

  • tesisat

   tesisat

   28 Aralık 2016 - 15:24

   Kombinin hızlı ısıtma ve sık devreye girmesinin bir kaç nedeni vardır.
   – Sirkülasyon pompası arızası; eşanjörden geçen su debisinin az olmasından dolayı suyun hızlı ısınmarak kombinin stand by konumuna geçmesi, radyatörden gelen soğuk su sebebiyle anakartın kombiyi tekrar çalıştırması durumu.
   – Kombi filtre temizliği; filtre veya pislik tutucu temizlenmelidir.
   – Kombi gaz valfi basınç ayarının yüksek olması, potansiyometre üzerinden düşürülmesi gereklidir.
   – Tesisatta hava olması; tüm radyatör ve havlupanların havası alınmalıdır.
   – Tesisatta daralma ve tıkanma durumu olması.

   Kombiniz (pompa vs. arıza) ve radyatörler(tortu,pislik) ile alakalı herhangi bir sıkıntı olmadığı kesinse, radyatörlerin havasını alıp kombi basıncını 2 bara getirip radyatörlerde reglaj(vana kısma ayarlaması) yaparak tekrar deneyiniz.

   Aynı durum devam ediyorsa, hatta daralma ve tıkanma problemi olabilir.

 13. nurten

  nurten

  29 Aralık 2016 - 11:31

  antalyada bu işi yapan firma varmı varsa önerinizi alabilirmiyim teşekkürler

 14. Faruk

  Faruk

  3 Ocak 2017 - 23:46

  Merhabalar ustam. Ben te bağlantı atarak ara hol e 1 petek attırdım. te aldığım oda nın petekleri kapalı yaklaşık 7 mêtre fatura yaklaşık 100 lira yüksek geldi. Neden kaynaklanır. 2. Soru sistem zeminde gidiyor zemini kırıp holde ki peteğe direk bağlantı olur mu. Teşekkürler

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir