YAZILARINIZI GÖNDERİNİZ

Haber, makale, firma ya da ürün incelemelerinizi bekliyoruz.

YAZARIMIZ OLUN

Düşüncelerinizi Özgürce Duyurun, Paylaşın.

Asansör Hesabı

| 26 Kasım 2015

Asansör hesabı, trafik analizi ve hesaplaması, özellikle yoğun nüfuslu yüksek yapılarda mimarların bina mimarisini daha iyi yapılmalarını sağlayan, dikey insan taşımacılığında önemli bir konudur.

Trafikten amaç, maksimum sayıda insanı, minimum zamanda ve bina hacmini en az kullanarak asansör tesisatının kurulmasını sağlamaktır. Yolcular ve asansör içinde beklemek, ne kalabalık bir kabinde olmak, ve ne de uzun bir süre kabinde kalmak isterler. Bu istekleri karşılamak için optimum bir çözüm bulmak trafik analizi yapılmasıyla mümkündür. Büyük binalarda uygun servis sağlamak için birkaç yolcu asansörü gereklidir. Bu durum da tek bir asansörün istekleri karşılamasından daha karmaşık asansör tesislerinin dizayn problemlerini oluşturur.

Hızdaki değişimler, kapasite, kabinlerin sayısı ve yerleşimleri, maliyet ve servis kalitesini etkileyen temel faktörlerdir. Trafik analizi seçeneklerinden biri, ekonomik olmasının yanı sıra, binanın ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek bir seçenek olabilecektir.

Asansör tesislerinin tasarlanmasında, servis verilen binanın kullanım amacı belirleyicidir. Binaların kullanım amacına göre tipleri:

1. Değişik kiracıları olan ofis binaları
2. Tek amaçlı ofis binaları, devlete ait ofis binaları
3. Profesyonel amaçlı binalar yani, tıp merkezleri araştırma merkezleri, posta ayrıştırılması için kullanılan özel amaçlı binalar.
4. Oteller
5. Apartmanlar
6. Hastaneler

asansor-hesabi

Asansör kabinlerinin pozisyonları, kullanıcıların binaya girişinde çok çabuk dağılımlarının mümkün olan en yakın yerinde olmalıdır. Çeşitli katlarda asansör çıkışları da, kat nüfus dağılımlarının mümkün olan en yakın yerinde olmalıdır. Otopark girişlerinin, kantinlerin ve konferans salonlarının girişlerindeki trafik akışına özel önem verilmelidir. Eğer bina ana caddeden tek bir girişe sahipse kullanıcıların asansörleri girişe uygun bir yerleşimle tek bir sırayla uygun bir konumda düzenlenmelidir.

Bina iki girişli ise, iki asansör gereklidir. Her girişteki kabin sayısı, o girişi kullanabilecek kullanıcı sayısıyla belirlenir. Asansör girişleri genellikle merdivenlerin yanındadır, merdivenleri kullanma eğiliminde olanlar, kattan kata merdiven kullananların trafiğe ve tehlike anında asansör kullanımı da dikkate alınmalıdır.

Binalardaki günlük trafik bileşenleri, trafik piklerinin uygun olarak karşılanabilmesi için dikkatli olarak tayin edilmelidir. Normal olarak üç trafik yoğun talebiyle karşılaşılır. Bunlar, sabah, öğle ve akşam yoğun talepleridir. Trafik analizleri, genellikle sabah yoğun talebi göz önünde tutularak yapılmaktadır. Değişen sayıda kullananı olan binalarda, sabah talebi olarak kullanan sayısının %10-13 oranında bir kullanıcı sayısı saptanır. Bu oran sabit kullanıcılı binalarda % 17-25 olarak alınabilmektedir. Yani tek kullanıcı çeşitli binalarda bina nüfusunun %17-25’nin sabah yoğun trafiğinde 5 dakika esnasında en yoğun kullanımı gerçekleştirecekleri beklenir.

Asansörlerden sağlanması istenen servis kalitesi, binanın tipine, yapılacak masrafa ve kullanıcıların önemine bağlıdır. Servisin kalitesi, kullanıcıların istedikleri yerlere ulaştırılmasındaki hızla ölçülür. Buda, istenen kata ulaşmada asansör zamanı ve ortalama kullanıcının asansörü beklemesindeki toplam zamanla tanımlanır. Bu zaman ne kadar kısaysa, sağlanan serviste daha iyi olacaktır. Bir kişinin maksimum harcadığı zamanı, bir asansörü beklemek için geçirdiği süredir. Bu zaman “Bekleme Aralığı” dır ve gelen kabinlerin, ulaşmaları için geçen zaman aralığıdır. Bu zaman, her bir kabinin gidip gelme süresine ve kabin sayısına bağlıdır. Gidip gelme zamanı, bir asansörün giriş katından ayrıldıktan sonra, ortalama sayıda kullanıcıyı üst katta ortalama durağa ulaştırdıktan sonra tekrar giriş katma gelmesi için geçen süredir.

Bir asansör servisi, az bekleme aralığı ve kısa ulaşım zamanıyla da gerçekleştirilebilinir. Kullanıcılar, Bu iki durumdan birincisini tercih ederler, bekleme süresinde kullanıcı sabırsızdır. Bu nedenlerle, 20-60 saniye bekleme suresi, binanın kullanım amacına bağlı olarak seçilir.

Servis için belirli bir standart henüz tanımlanmamıştır. Farklı binalarda asansör servis kalitesi, ortalama gidiş- geliş süresi ve kullanıcının ortalama asansör için bekleme süresi için toplam kullanılan ortalama zaman, her bina için karşılaştırmalı olarak tayin edilir. [1]

Hesaplamalardaki formüller ve tabloların detaylı açıklamasını örnek bir hesap üzerinde inceleyelim. Bu yayında asansör trafik hesabı, mukavemet hesabı, kuvvet hesabı ve motor gücü hesabının nasıl yapıldığını öğrenebileceksiniz.

Asansör Hesabı – 1.Yayın

Asansör Hesabı için Tablolar

Asansör Hesabı – 2.Yayın

Asansör ile ilgili bu özet bilgiden sonra asansör hesabı yapabileceğiniz, internette kaynak olarak sunulan çeşitli excel hesaplamalarını ekteki linklerden indirebilirsiniz.

Asansör Hesabı Hesap Programları
Açıklama İndirme Linki
Asansör Avan Proje Hesabı – 1 Excel Asansör Avan Proje Hesabıasansor-avan-proje-hesabi-1.xls
Asansör Avan Proje Hesabı – 2 Excel Asansör Avan Proje Hesabı 2asansor-avan-proje-hesabi-2.xlsx
Asansör Avan Proje Hesabı – 3 Excel Asansör Avan Proje Hesabı 3asansor-avan-proje-hesabi-3.xls
Asansör Hidrolik Ünite Hesabı Excel Asansör Hidrolik Ünite Hesabıasansor-hidrolik-unite-hesabi.xls
Asansör Mukavemet Hesabı – 1 Excel Asansör Mukavemet Hesabıasansor-mukavemet-hesabi-1.xls
Asansör Mukavemet Hesabı – 2 Excel Asansör Mukavemet Hesabıasansor-mukavemet-hesabi-2.xlsx
Asansör Trafik Hesabı – 1 Excel Asansör Trafik Hesabıasansor-trafik-hesabi-1.xls
Asansör Trafik Hesabı – 2 Excel Asansör Trafik Hesabı - 2asansor-trafik-hesabi-2.xls
Asansör Trafik Hesabı – 3 Excel Asansör Trafik Hesabı - 3asansor-trafik-hesabi-3.xls
Asansör Trafik ve Kuvvet Hesabı – 1 Excel Asansör Trafik ve Kuvvet Hesabı 1asansor-trafik-ve-kuvvet-hesabi-1.xlsx
Asansör Trafik ve Kuvvet Hesabı – 2 Excel Asansör Trafik ve Kuvvet Hesabı 2asansor-trafik-ve-kuvvet-hesabi-2.xls
Asansör Trafik, Kuvvet ve Gerilim Hesabı Excel Asansör Trafik, Kuvvet ve Gerilim Hesabıasansor-trafik-kuvvet-ve-gerilim-hesabi.xls
Asansör Kuvvet ve Motor Gücü Hesapları Excel Asansör Kuvvet ve Motor Gücü Hesaplarıasansor-kuvvet-ve-motor-gucu-hesaplari.xls
Hidrolik Asansör Hesabı Excel Hidrolik Asansör Hesabıhidrolik-asansor-hesabi.xls

Autocad formatında asansör projelerini ekteki linkten indirebilirsiniz.

Asansör Autocad Projeleri
Açıklama İndirme Linki
Asansör Projesi Autocad Asansör ProjesiAsansör Projesi.dwg
Asansör Avan Projesi – 1 Autocad Asansör Avan ProjesiAsansör Avan Projesi – 1.dwg
Asansör Avan Projesi – 2 Autocad Asansör Avan Projesi 2Asansör Avan Projesi – 2.dwg
Asansör Avan Projesi – 3 Autocad Asansör Avan Projesi 3Asansör Avan Projesi – 3.dwg
Asansör Avan Projesi – 4 Autocad Asansör Avan Projesi 4Asansör Avan Projesi – 4.dwg
Hidrolik Asansör Projesi-1 Autocad Hidrolik Asansör ProjesiHidrolik Asansör Projesi-1.dwg
Hidrolik Asansör Projesi-2 Autocad Hidrolik Asansör Projesi 2Hidrolik Asansör Projesi-2.dwg
Karşı Ağırlık Arkada Asansör Projesi Autocad Karşı Ağırlık Arkada Asansör ProjesiKarşı Ağırlık Arkada Asansör Projesi.dwg
Karşı Ağırlık Yanda Asansör Projesi Autocad Karşı Ağırlık Yanda Asansör ProjesiKarşı Ağırlık Yanda Asansör Projesi.dwg
Araç Asansör Projeleri Autocad Araç Asansör Projeleri Autocadarac-asansorleri.rar

Kaynak:
1- Dr. Müh. Serpil KURT, Asansör Trafik Dizaynı
2- Asansör Trafik Hesabı ve Asansör Hesapları Yayını, Anonim

16 Yorum

 1. Sinem

  Sinem

  26 Kasım 2015 - 21:48

  Sitenizi yeni takip etmeye başladım, çok faydalı paylaşımlar yapıyorsunuz, öncelikle bunun için teşekkür ederim. Asansör ile ilgili her şeyi bulabildiğim bir yazı olmuş, özellikle hesap programları için çok teşekkür ederim.

 2. Gökhan

  Gökhan

  27 Kasım 2015 - 09:26

  Hepsi bir arada çok güzel bir makale olmuş. Asansör basınçlandırma konusunu ve hesabını da ekleyebilir misiniz?

  • tesisatbiz

   tesisatbiz

   27 Kasım 2015 - 09:31

   Gökhan Bey merhaba,
   Asansör ve merdiven basınçlandırma konusunu hesaplarıyla birlikte sitemize ekleyeceğiz.

 3. Can

  Can

  27 Kasım 2015 - 09:27

  Asansör avan projelerinde mukavemet hesabı yapmak gerekli mi? Trafik ve kuvvet hesabı yapsak yeterli olur mu?

  • tesisatbiz

   tesisatbiz

   27 Kasım 2015 - 09:38

   Can Bey merhaba,
   Asansör avan projesi, ilgili idareden ruhsatlandırılmasının sağlanması ve yapının özellik ve kullanım şartlarına uygun asansör tipi ve sayısının belirlenmesi amacıyla hazırlanır. Asansör avan projesinde, trafik hesabı, kuvvet hesapları ve motor gücü hesabının yer alması yeterlidir. Marka ve modele göre kullanılan armatürlerin (halat vs. ) değişiklik göstermesi nedeniyle mukavemet hesapları yapı kullanma izni alırken uygulama projesinde yer alır.

 4. Mustafa

  Mustafa

  25 Nisan 2016 - 17:15

  Merhaba, bitirme projemi asansör avan projesi üzerine yapmaktayım. Maliyet hesaplarıyla ilgili yardımcı olmanız mümkün müdür?

  • tesisat

   tesisat

   26 Nisan 2016 - 08:44

   Asansör projesi avan olarak hazırlanıyor ise maliyet hesabınız için, 2016 güncel bayındırlık pozlarından faydalanabilirsiniz. İletişim sayfasından asansör özelliklerini (makina dairesi, daireli vs, kapasite, seyir mesafesi…) gönderebilirseniz tarif ve fiyat bilgisini tarafınıza mail olarak iletiriz.

 5. Anıl Akbulut

  Anıl Akbulut

  25 Ekim 2016 - 13:37

  merhabalar

  ben makına muh lısans ogrencısıyım ve hıdrolık yuk asansoru projem ıcın bılgıye ıhtıyacım var. oncelıkle sıtenız harıka emegınıze elınıze saglık
  fakat ulasmam gereken bır kac bılgıye ulasamadım.

  ———-

  Hidrolik Asansör Projesi-1 Autocad Hidrolik Asansör ProjesiHidrolik Asansör Projesi-1.dwg
  Hidrolik Asansör Projesi-2 Autocad Hidrolik Asansör Projesi 2Hidrolik Asansör Projesi-2.dwg

  ———- ve —–

  Asansör Hidrolik Ünite Hesabı Excel Asansör Hidrolik Ünite Hesabıasansor-hidrolik-unite-hesabi.xls

  yardımcı olursanız sevınırım.
  tesekkurler
  Anıl Akbulut
  yeskici_315@hotmail.com

 6. tesisat

  tesisat

  25 Ekim 2016 - 15:01

  Anıl Bey merhaba,
  Sunucu kaynaklı problemden dolayı pdf ve dwgler gözükmemekte olup, düzenlenmiştir.

 7. ANIL AKBULUT

  ANIL AKBULUT

  31 Ekim 2016 - 07:36

  Gunaydın,
  Linkler hala guncellenmemiş, bilginiz olsun. Haber bekliyorum.

  • tesisat

   tesisat

   31 Ekim 2016 - 07:48

   Anıl Bey günaydın, linkler düzenlenmişti, tarayıcı önbelleklemesinden dolayı gözükmemiş olabilir. Tekrar deneyebilirsiniz.
   İyi günler.

 8. onur ünsoy

  onur ünsoy

  7 Mart 2017 - 11:29

  güzel ve yararlı bir site olmuş emeğinize sağlık. yeterli sayıda avan projesi autocad çizimleri varken uygulama projesi çizimlerine pek rastlayamadım. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • tesisat

   tesisat

   14 Mart 2017 - 07:52

   Onur Bey merhaba,

   Marka ve modele göre kullanılan armatürlerin (halat çapları ve sayısı vs. ) değişiklik göstermesi nedeniyle mukavemet hesapları değişmektedir. Bu nedenle öncelikle avan proje ile sistem genel prensibi hazırlanmakta uygulama projesi belediye ve ilgili odalar tarafından onaylı asansör firmalarına bırakılmaktadır.

   Bu nedenle uygulama projesi çizimleri yer almamaktadır.

 9. Ayşe

  Ayşe

  27 Nisan 2017 - 15:33

  Merhaba
  Emeğinize sağlık çok faydalı bir site olmuş. Benim araç asansörü avan proje ve hesabına ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 10. canan

  canan

  9 Mayıs 2017 - 20:05

  gerçekten çok teşekkürler istediğim dwg yi burda bulduğum için nasıl sevindim anlatamam 🙂

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir