Alarko Kombi Boyler ve Isıl Denge Tankı

0

Alarko kombi boyler ve ısıl denge tankları, yenilenebilir enerji kullanılarak sıcak su üretimi günden güne artması ve sıcak su tesisatındaki klasik yardımcı cihazlar bu yöntemlerin ihtiyacına cevap vermemesi nedeniyle tasarlandı.

Yenilenebilir enerjiyle çalışan ısı pompası ve güneş kollektörü gibi sıcak su üreticileri ile katı yakıtlı kazanlar, sıvı-gaz yakıtlı kazanlar gibi davranamaz, ısı talebini hemen karşılayamazlar. Bu durumda sıcak suyun depolanması ve ani talepler için kullanıma hazır durumda bulundurulması gerekir. Kombi boyler ve ısıl denge tankı bu ihtiyaca cevap veren ürünlerdir.

Kombi Boyler ve Serpantinli Kombi Boyler

Kombi boyler, hem ısıtma tesisatından gelen suyun depolanmasını hem de duş ve musluklara gidecek sıcak kullanım suyunun üretimini tek bir cihaz içinde gerçekleştirerek yerden tasarruf sağlar. En üst seviyede ısı yalıtımı yapılmıştır. Kazan suyu ile kullanım suyu birbirine karışmazken, ısıları birbirine aktarılır. Serpantinli kombi boylerde ise güneş enerjisinin de tüm sisteme katkıda bulunmasını sağlanır.

Kombi Boyler

Güneş kollektöründe dolaşan su serpantine bağlanır. Böylece özel katkılı olan bu suyla, diğer ısı üreticilerinin suları birbirine karışmamış olur. 500 litre ile 2000 litre arasında 9 tip vardır. Isıtma tarafındaki basınç dayanımı 3 bar, sıcak su tarafındaki ise 10 bar’dır. Kullanım suyuyla temas eden yüzeyler emaye, di- ğer iç yüzeyler siyah çelik sacdır.

Isıl Denge Tankı

Isıl denge tankı yüksek seviyede ısı yalıtımı yapılmış, basınca dayanıklı su deposudur. Akümülasyon tankımızla benzeri işleve sahiptir. Farklar tablosu aşağıdadır;

Akümülasyon Tankı Isıl Denge Tankı
İç yüzey kaplaması Emaye Kaplama Yok
Basınca dayanım 10 bar 3 bar
Su bağlantı yeri 4 adet 9 adet
Sensör/termometre bağlantı yeri 2 adet 4 adet

Isıl Denge Tankı

• Katı yakıtlı kazan veya ısı pompası, ısıtma tesisatından gelecek ani ısı taleplerine hemen cevap veremez. Isıl denge tankında depolanmış sıcak su ile bu ihtiyaç giderilir.
• Birden fazla ısı kaynağının tesisatı besleyeceği durumlarda, sıcak suların tek bir hacimde toplanmasını ve buradan dağıtılmasını sağlar.
• Yoğuşmalı sistemlerde verim, dönüş suyu sıcaklığı azaldıkça artar. Dönüş suyunun, ısıl denge tankı içinde oluşan sıcaklık katmanlarının en soğuk olan bölümünden alınmasıyla bu sağlanmış olur.
• 100 litre ile 2000 litre arasında 10 tip vardır. Basınç dayanımı 3 bar’dır. İç yüzey siyah çelik sacdır.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz.